Vekil İncesu, sokak hayvanlarının itlaf edilmesine karşı çıktı

CHP Ardahan Milletvekili Özgür Erdem İncesu, AK Parti’nin üzerinde çalıştığı sokak hayvanlarının uyutulması (iğne ile itlaf edilmesi) kararına karşı çıktı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vekil İncesu, sokak hayvanlarının itlaf edilmesine karşı çıktı

ARDAHAN-BHA

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği üzerine harekete geçen AK Parti kurmayları, “hayati tehlike” oluşturdukları gerekçesiyle başıboş sokak köpeklerinin “uyutulmasını” öngören yasa teklifi için çalışma başlattı.

AK Parti’nin sokak hayvanları koruma kanununda yapacağı değişiklik ile başıboş sokak köpeklerinin uyutulması (iğne ile itlaf edilmesi) üzerine TBMM genel kurulunda partisi adına söz alan CHP Ardahan Milletvekili Özgür Erdem İncesu, sokak hayvanlarının itlaf edilmesine karşı çıkarak, çözümün kısırlaştırılarak sokak hayvanı popülasyonun kontrol altına alınabileceğini söyledi.

Sokak Hayvanlarına ilişkin sorunların belirlenmesi amacıyla verilen araştırma önergesi üzerine Cumhuriyet Halk Partisi Grubu adına konuşan Vekil İncesu, “ İYİ Parti grup önerisi üzerine partim adına söz almış bulunuyorum. Dünyayı birlikte paylaştığımız sokak hayvanları sorunun çözümü için mevcut durumu anlamamız ve tanımını doğru yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Malumunuz sokak hayvanları haberleri zaman-zaman kamuoyu gündemine gelir. Sokak hayvanları sorunun ana nedeni 5199 sayılı hayvan hakları koruma kanunu 2004 yılında yürürlüğe girdiğinde detaylı bir çalışma yapılamamıştır.

Yasa sadece sokak hayvanlarının kısırlaştırılması ve sokaklara bırakılması olarak hazırlanmıştır. Bu nedenle sokak hayvanları popülasyonun kontrol edilmesi mümkün olmamıştır. 10 milyona yakın sokak hayvanı olduğunu düşünürsek kısırlaştırma konusunun önemini çok daha iyi anlayabiliriz. Amacımız bizim bu canlılara yönelik bir itlaf ve yok etme düşüncesi değildir.

Aksine sokak hayvanlarımızın sahiplendirilmesi ve yaşam haklarına saygı duyulmasını istiyoruz. Bizim çözüm önerimizi bu canlarımıza yaşam alanları tahsis edilerek kısırlaştırma yapılmasıdır. Bu çalışma kısıtlı imkânlara sahip yerel yönetimlerin altından kalkacağı bir çalışma değildir. Mutlaka devlet desteği ile yapılması gerekmektedir. Bu konuda yerel yönetimler desteklenerek bu sorun bir devlet politikasıyla çözülmek zorundadır” ifadelerini kullandı.

Vekil İncesu, sokak hayvanlarının itlaf edilmesine karşı çıktı