İlimdar Senem: Değişim iktidarın yolunu açar

CHP eski Ardahan İl Başkanı İlimdar Senem ve Gazeteci Suat İncedere, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İlimdar Senem: Değişim iktidarın yolunu açar

Özkan KARAKAYA / ARDAHAN – BHA

Eski Başkan İlimdar Senem ve Gazeteci Suat İncedere yerel seçimlere yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Geçtiğimiz Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nin neden kaybettiğine dair açıklamalarda bulunan önceki dönem CHP il başkanı İlimdar Senem, CHP’de değişimin olması gerektiğini ifade ederek şunları söyledi;

“CHP’ nin Genel Başkanı sayın Kemal Kılıçdaroğlu, 2023’te yapılan Cumhurbaşkanlığı ve genel seçim sürecini iyi değerlendiremedi. Siyaset süreç okuma sanatıdır. CHP Bu seçimde hem Cumhurbaşkanlığı hemde genel seçimleri büyük bir fırsata çevirebilirdi ama yapamadı.  Çünkü sayın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, kendi aday olma hevesi ve hırsı yüzünden hem Cumhurbaşkanlığı kaybetti. Bir diğer nedeni ise, sağdan devşirme halkta karşılığı olmayan partilerden masa kurdu. Bunun da bir tek nedeni vardı, o da yüzde 2,5 bile oy potansiyeli olamayan partilere kazananacak bölgeden milletvekili vererek kendi adaylığını onaylatmaktı. Sonuçta, ülkede bir garabet, siyasi belirsizlik, derin ekonomik kriz, coğrafyasında yalnız kalmış bir ülke oldu.”

Ülkede değişim isteniyorsa, önce CHP’de değişim olmalıdır

İlimdar Senem;” Sonuç itibariyle bugün gördük ki mecliste yapılan yabancı asker tezkere süresinin uzatılması konusunda hepsi AK Parti ile aynı oyu kullandı.  Gelinen noktada 6’lı masanın ülke adına anlamı kalmadı. Yaklaşan kurultay sürecine gelince CHP değişmeyince ülkede hiçbir şeyi değiştiremezsiniz, CHP, parti içi demokrasiyi çalıştırmayınca ülkeyi yönetenlerden demokrasi isteme hakkı da yoktur.  Bu nedenden dolayı CHP’ de kesinlikle değişim olmalı. Beklerdim ki sayın  Başkan Kılıçdaroğlu, vermiş olduğu bunca mücadeleden sonra kaybettiği  seçimleri de göz önünde bulundurarak aday olmamasıydı. Ama madem ki ısrarla aday oluyor, gönlüm yenilikçilerden yanadır” dedi.

CHP, ülke gündeminden uzak kalmıştır

CHP’nin değişimin önünü açmasına değinen Başkan İlimdar Senem; “Partide değişim olmalı ki ülkede  değişim ve dönüşümün önü açılmalı.  Dolayısıyla bunu Türkiyede yapabilecek tek parti CHP’dir. CHP doğasına aykırı hareket etmemelidirler. Bugün cumhuriyetin 100. yılı kutlanıyor. Başka bir ülkede olsa yer yerinden oynardı. Hiçbir etkinlik yok. Halkta büyük bir heyecan var. Çünkü Cumhuriyetle, Atatürkle hesaplaşmak isteyenlerin hüküm sürdüğü bir dönemde 100. Yıl kutlamalarını aylar önce büyük bir coşkuyla kutlamaya başlanması gerekiyordu. Bugün yanı başımızda olan Ortağdoğu da ulus devletlerinin kalmadığı coğrafyada Atatürk Cumhuriyetinin ne kadar büyük bir cevher olduğunu daha iyi anlamalıyız ve anlatmalıyız. Ama maalesef bu ülkeyi kuran kurtaran parti CHP bir kurultay derdine düşmüş, iç hesaplaşmasına bürünmüş, ülke ve dünya gündeminden uzaklaşmış durumda” şeklinde konuştu.

Böyle 100’üncü yıl kutlaması olmaz

Cumhuriyetimizin 100. Yıl kutlamalarnda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün partisi CHP’nin kutlamalarında olmadığı belirten İlimdar Senem; “CHP’nin bir başka ülkede 100. Yıl kutlaması olsaydı ülkenin bir ucundan öteki ucuna bayraklarla donanmış kutlamalar yapılırdı. Bunun için CHP’de değişim şart. CHP Doğasına aykırı hareket etmemeli, kurmuş olduğu Cumhuriyet değerlerine sahiplenmeli.  Değişimden yana olmayanlar kendi idelojik saplanrılarından kurtulmadıkça, değişime yönelmedikçe, yaklaşan yerel seçimlerde yeniden bir hüsrana neden olabilir” ifadesinde bulundu.

Başarı elde etmenin yolu değişimden geçer

Senem; “Parti içi ısrarın kutuplaşmanın ideoloik saplantıların, hizipçiliğin CHP’ye bir yararı olmayacağı gibi ülke yararına bir fayda sağlamayacaktır. Değişen dünya düzeninde CHP, kendine yeni bir yol haritası belirlemeli ve ülke sosyolojisi üzerine siyaset yapmalı. Çünkü ülke siyasetinin ana unsuru CHP’dir. Ve bu nedenle de 100 yıldır ülkede hem iktidar hem de ana muhalefet olma görev ve misyonunu layıkıyla yaparak bu günlere kadar gelmiş tek partidir” dedi.

Son olarak Bölgenin siyasetine dair eleştiriler yapan İlimdar Senem; “Ben yıllarca CHP’ye emek vermiş bir insanım.  Gelinen noktada aktif siyaset yapma alanımız daralmış durumdadır. Çünkü başta da belirttiğim gibi tüzüğe aykırı parti uygulamalarından kaynaklanan sorunlar nedeniyle halkta karşılığı olan birçok arkadaşımız siyasetten uzak kaldı. Bu da halkta ve parti tabanında büyük rahatsızlıklara neden olmuştur. Bu vesileyle CHP değişim kaçınılmaz olmuştur.  Ben öyle inanıyorum ki, CHP olağan kurultayın da, kurultay delegesi yol arkadaşlarımız değişimden yana olacaklardır” şeklinde konuştu.

İlimdar Senem: Değişim iktidarın yolunu açar