Havalar soğudu, sobacılar sezonu açtı

Ardahan’da sobacı esnafı havaların soğumasının ardından sobaları satışa çıkardı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Havalar soğudu, sobacılar sezonu açtı

Özkan KARAKAYA / ARDAHAN – BHA

Ardahan’da kış aylarına girilmesiyle beraber ısınma için kullanılan sobalar esnaf tarafından satışa çıkarılmaya başlandı. Kovalı soba, sac soba, odun sobası, döküm kuzine sobası gibi çeşitli modellerdeki sobalar vatandaşların tercihi arasında.

Ardahan’da soba satıcıları, kış döneminin gelmesiyle beraber özellikle köy ve ilçelerdeki vatandaşların sobalara rağbet gösterdiğini söyledi. Ardahan’ın ilçelerinde doğalgaz olmaması nedeniyle hem ilçedeki vatandaşlar hemde köylerdeki vatandaşların sobaya ihtiyaç duyduğunu söyleyen sobacı esnafı,  soba yakarken baca temizliğine dikkat edilmesi hakkında da vatandaşları uyardı.

Ardahan’da yıllardır sobacılık yapan demir doğrama ustası Gürsoy Bakırcı; ” Vatandaşlar soba satışlarındaki fiyatı fazla buluyorlar. Bu nedenle satışlarda etkileniyor. Bundan önceki yıllarda daha çok sipariş veren oluyordu, şuanda o kadar çok müşterimiz yok. Daha çok köydeki vatandaşlarımız gelip soba alıyorlar. Soba fiyatlarımız çeşidine ve kalitesine göre 4 bin lira ile 10 bin lira arasında değişiyor” dedi.

Havalar soğudu, sobacılar sezonu açtı