Altınova’ya 24 derslikli ortaokul

Kübra Mümün Soydal Ortaokulunun açılış töreninde konuşan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü,” Kepez'de 2009'dan buyana 150'den fazla okul yaptık. Bununla iftihar ediyorum. “ dedi.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altınova’ya 24 derslikli ortaokul

Altınova Mahallesi’ne kazandırılan 24 derslikli Kübra Mümün Soydal Ortaokulu törenle hizmete açıldı. Törene Antalya Valisi Hulusi Şahin, Kepez Kaymakamı Nusret Şahin, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz, Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürü Kenan Yavuz, hayırsever Soydal ailesi ,meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.  Açılış töreninde konuşan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, hayırsever desteğiyle var olmuş, devletin katkılarıyla yükselmiş bir eğitim yuvasını daha Altınova’ya kazandırmanın mutluluğu içinde olduklarını söyledi. 2009’da göreve geldiğinde bölgenin çok değişik imar problemleriyle karşı karşıya kaldıklarını belirten Başkan Tütüncü, “Bize Altınova çözülmez. Çaba sarf etmeyin, uğraş ortaya koymayın demişlerdi. Ancak biz Kepez’in potansiyeline, gücüne inandık. Belediye meclisimizde devlet yetkililerimiz de uzun gayretler neticesi ile Altınova’nın 45 yıldır çözüm bekleyen imar meselesini ki; arapsaçına dönmüş bir meseleydi çözdük. Biz bütün bunlarla birlikte Kepez’in ne kadar şanslı olduğunu görüyoruz. Çözdük de ne oldu? Bölgemize son derece güzel yollar açıldı. Antalya trafiğini baypas eden arterler açtık. Bölgemizi değerlendiren, mahallelerimizi değerlendiren çok önemli imar yolları açmak suretiyle yapılaşmanın önünü açtık. Belediye hizmet binaları yapmaya başladık. Sosyal içerikli, halkımıza yönelik, kamuya yönelik tesisler yapmaya başladık ve geçtiğimiz hafta yine burada bir açılışımız vardı. Altınova’ya da 22 kütüphaneden birisini getirdik. Yahya Kemal Kütüphanesi hem öğrencilerimizin hem de aynı şekilde hemşerilerimizin ilgisiyle bir haftadır karşı karşıya. Bundan dolayı da büyük bir mutluluk duyuyoruz. İşte bu ve buna benzer okullar da bölgemizde bu imar planlarının neticesinde yükselmeye başladı, yükseliyor. Tabi şunun altını özellikle çizmek istiyorum. Ben bugün burada bunu söylemek istiyordum. Sadece herhangi birileri herhangi bir zamanda, herhangi bir coğrafyada bir medeniyet kurma niyeti ile hareket ederlerse iki şeyi yapmışlar; bir okullar yapmışlar, iki kütüphaneler kurmuşlar. Ve bu dünya kurulalı beri var olan ve hükmünü herkese geçiren bir sosyoloji yasası olarak karşımıza çıkıyor. Yine her hangi birileri herhangi bir yerde, herhangi bir zamanda bir medeniyeti mahvetmek, yok etmek, kökünü kazımak istemişler ise o zaman kitapları, kütüphaneleri yakmışlar, okulları dağıtmışlar, oraları mahvetmişler.” dedi.

KEPEZ’E 22 KÜTÜPHANE

“Biz hep bir medeniyet telakkisi ile şehre baktık.” diyerek sözlerini sürdüren Başkan Tütüncü, “Bir yandan şehrin imar ve şehircilik ile alakalı meseleleri çözerken, diğer yandan da bir medeniyet tasavvurunun gereği olarak atalarımızın geçtiği yollardan geçtik. Bunun neticesinde Kepez’de 2009’dan buyana 150’den fazla okul yaptık. Bununla iftihar ediyorum. Kepez’de şuan 37 civarında okul şantiyemiz hala devam ediyor. Yeni planlamalar yapılmakta ve bu yeni planlamalar neticesi Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşmelerimiz devam ediyor. Yeni planlamalara bu yeni okulları aldırmaya gayret ediyoruz. Bunun yanında da bölgemize 22 tane kütüphane kazandırdık. 2009’da Kepez’deki kütüphane sayısı 1 bile değildi. Ama şimdi 22 kütüphanesi olan, milyonlarca kitap koleksiyonu olan bir belediye haline, bir şehir haline geldik. İnşallah bu yolculuğumuzda heyecanla devam edecek. İstiyoruz ki; Antalya binlerce yıllık medeniyet birikimi ile sanatıyla, kültürüyle bu bölge antik çağlardan bu yana insanlığa yol gösteren, ufuk çizen bir şehir tıpkı tarihteki misyonunu yüklensin, geleceğe de Antalya’yı kültürle, sanatla, bilimle, teknolojiyle, fenle ilerlesin istiyoruz. İşte bu açılış törenleri bizim bu noktadaki heyecanımızı köpürtmesi bakımından, yükseltmesi bakımından, motivasyonumuzu arttırması bakımından son derece anlamlı. Hayırsever ailemize, Mümin amcamıza, Kübra teyzemize çok teşekkür ediyoruz. Bu okulu buraya yapan Milli Eğitim Bakanlığımıza, vesile olan saygıdeğer valilerimiz ve milli eğitim müdürlerimize büyük şükran borçluyuz. Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir vecizesini kalbimize, gönlümüze yazmış bir medeniyetin, bir milletin çocuklarıyız. Okumak, öğrenmek hepimize çok yakışıyor. “diye konuştu.

HEDEFİMİZ ÇOCUKLARIMIZI İYİ YETİŞTİRMEK

Açılış töreninde konuşan Antalya Valisi Hulusi Şahin de, hayırsever Mümin ve Kübra Soydal çiftine teşekkür ederek konuşmasına başladı. Vali Şahin, “Mümin amcamıza, Kübra teyzemize Allah uzun uzun sağlıklı ömürler versin. Allah hayırlarla kabul etsin. Ne kadar güzel bir iş yapmışsınız ki; bu güzel tesis buraya vücuda gelmiş. Tabi çocuklarınıza da çok teşekkür ediyoruz. Netice itibariyle onlar önayak oldular. Dört tane çok kıymetli evlat yetiştirdiler. Her biri birer okul değerinde… Hepsi okumuşlar. Her bir evladımız bizim için bir okul hükmündedir. Eğer iyi yetiştirilir, millete, memlekete hizmet ederse, hele de bu arsayı verip üzerine okul yapıldıktan sonra bu mahallenin, bu ilçenin çocukları da yetişirse aslında 4 çocuk değil, 400 – 600 çocuk, yüzlerce binlerce çocuk yetiştirmiş olacaksınız. Dolayısıyla bu güzel eseri, bu güzel hayrı yaptığınız için sizi tebrik ediyorum. Herkese nasip olmaz. Allah razı olsun. İnşallah devamı gelir.

Herkese böyle güzel hayırlar için çaba göstermeyi tavsiye ediyorum. Okulun tüm işlemleri hızlıca ilerleyerek bir eğitim yuvası haline gelmiş ve şimdi cıvıl cıvıl çocuklarımızla beraber şenlenmiş. Bu hususta başta arsayı tahsis eden hibe eden ailemize, bize imar işlemlerini tamamlayan belediyemize, ödeneği tahsis eden Milli Eğitim Bakanlığımıza, ihale sürecini hızlı bir şekilde başarılı bir şekilde yapan Valiliğimize,  İl Milli Eğitim Müdürlüğüne, mahalle muhtarımıza da huzurlarınızda tek tek teşekkür etmek istiyorum. Bu bir anahtarın kilidi açması gibidir. Eğer birinde bir hata olsa bu iş sürüncemede kalırdı. Senelerce böyle sürünürdü. Örnekleri çoktur. Arsa hibe edilmiştir ama üstünde okul yapılamamıştır. Okulla ilgili bir sürü problem çıkmıştır. Burada anlaşılan o ki hepsi çok doğru bir şekilde yapılmış. Bahçesi çok güzel tanzim edilmiş. Arkada bir spor tesisi görüyorum. Çocuklarımız oynuyorlar. Güzel bir eğitim yuvasına mahallemiz kavuşmuş. Bu tür yatırımların devamı ile hedefimiz çocuklarımızı iyi yetiştirmek. Çünkü bizim çocuklarımızdan daha kıymetli hiçbir sermayemiz yok. Bu çocuklar bizi geleceğe taşıyacak, ikinci yüzyılı Türkiye yüzyılı yapacak olan işte bu çocuklarımızdır. Bugüne de yine çocuklarımızın, Cumhuriyetin nesillerinin sayesinde geldik. Bundan sonra geleceğin o aydınlık Türkiye’sine yine bu güzel çocuklarımızın sayesinde ulaşacağız.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından kurdele kesimiyle okulun açılışı yapıldı. Heyet, Kübra-Mümün Soydal Ortaokulu’nu gezerek, öğrencilere hediyeler takdim etti.

Altınova’ya 24 derslikli ortaokul